« Zpět na přehled řečníků

Chceme vám představit lidi, plné zkušeností a schopné vás inspirovat. Vybrali jsme profesionály s bohatými zkušenostmi z praxe a ne méně zkušené odborníky na daná témata do panelových diskusí. To, o čem možná sníte, je nejenom možné ale řada lidí už to ve svých firmách zažívá.

Ulrich Rösch

Ulrich Rösch - Textildesign & Werkkunst GmbH

Majitel rodinného podniku Textildesign & Werkkunst GmbH, v němž se od roku 1980 věnuje obchodu s bavlnou na bázi fair trade. Bavlna je pěstována v režimu biodynamického zemědělství v Indii. Jako sociální vědec působil mezi lety 1999 a 2011 ve Svobodné vysoké škole v Dornachu a začínal v roce 1973 ve Svobodném institutu pro výzkum sociálních otázek v Achbergu, kde spolupracoval s Josephem Beuysem či Otou Šikem. Tento ústav spoluzakládal po srpnu 1968 Ota Šik, který do té doby odpovídal za ekonomické reformy v Československu. Pro Ulricha a část jeho generace bylo pražské jaro velkou nadějí uskutečnění třetí cesty ve vývoji Evropy. V roce 1976 zakládal Svobodnou waldorfskou školu Wangen na jihu Německa, kde byl sedm let jako pedagog. Dneska se zabývá novými formami ekonomiky a sociálních vztahů. Publikuje na témata pojmů peněz a kapitálů, oddělení práce od příjmu či na téma základního příjmu. Je dlouholetým spolupracovníkem Götze W. Wernera, majitele sítě dm drogerie markt, a Götze Rehna, podnikatele s biopotravinami pod značkou Alnatura.

PROČ JSME HO POZVALI

Ulrich Rösch je spíše teoretik, který se sociální trojčlennosti věnuje na akademické úrovni již přes 40 let. Zároveň však podniká a již přes 30 let obchoduje s bavlnou na bázi fair trade. S Českou republikou ho pojí osobní vztah podobně jako celou řadu jeho vrstevníků. Nadšeně pozoroval dění pražského jara s nadějí, že se zde rodí třetí cesta mezi západem a východem. Později spolupracoval v Achbergu s českým ekonomem a strůjcem ekonomických reforem Otou Šikem a od roku 1989 v Praze pravidelně přednáší. Od Ulricha mimo jiné čekáme porovnání českých a evropských možností – v čem opravdu pokulháváme a na čem můžeme naopak stavět?